TORSDAG 8 februari

SEMINARIUM

WORKSHOP

KULTURPROGRAM

UTSTÄLLARTORGET

Förmiddag torsdag 8 februari  09.00-13.00

Parallella programpunkter  Start 09.00

Hållbar samhällsutveckling och stadsplanering
Sveriges Kommuner och Landsting 

09.00-10.00

Plats för slöjd
Slöjd Stockholm

09.00-10.00

Kulturarvsåret - En nyckel till framtiden
Region Gävleborg

09.00-10.00

MEDEA Scenkonstpris
Stiftelsen MEDEA

09.00-10.00

Var är politiken i kulturpolitiken?
Nätverkstan och Folk och Kultur

09.00-10.00

Parallella programpunkter Start 10.00-10.20

Vi har en dröm

Eskilstuna Folkhögskola

10.00-12.00

Barnen från Frostmofjället
Teater Västernorrland

10.00-12.15

Konsten att delta och mötas
Sveriges konstföreingar

10.20-11.20

Unga Klara - Ny nationell scen
Scenkonst Sörmland

10.20-11.20

Folkungapatrullen - Vinterfesten
Bilda Mitt

10.20-11.20

Språkfrö Västmanland
Region Västmanland

10.20-11.20

Parallella programpunkter  Start 11.30-12.15

The PRIO-world
Kultur i Väst

11.40-12.40

Allas rätt till kultur
Västra Götalandsregionen

11.40-12.40

Oroliga tider
Svenskt barnbildarkiv

11.40-12.40

Folkungar - Workshopen
Bilda Mitt

11.40-12.40

KULTURSKAPARES VILLKOR PÅ ARBETSMARKNADEN - HUR KAN OLIKA POLITIKOMRÅDEN SAMSPELA?
KLYS och Arbetsförmedlingen Kultur och Media

11.40-12.40

Barn vill sjunga!
Sensus Riksförbund

11.40-12.40

Med rötter i Hip-Hopen! Graffiti, ordkonst och dans idag!
Eskilstuna kommun och Landstinget Sörmland

11.40-12.40

Hur känns det?
Teater Barda

11.40-12.20

Klimatförändringar och kulturarv
Bohusläns museum, Västarvet, Kulturmiljö Halland

11.40-12.40

Viskningar
Västerbottensteatern

11.40-13.40

Bach in the Street
Länsmusiken i Stockholm

12.15-12.55

Eftermiddag torsdag 8 februari  13.00-18.00

Parallella programpunkter  Start 13.00

Ideell kultur som gör skillnad
Ideell kulturallians

13.00-14.00

Sameblod
Folk och Kultur

13.00-15.30

Vi har en dröm

Eskilstuna Folkhögskola

13.00-15.00

Skrämmande angeläget 
Dalateatern

13.00-14.00

NCDP - nordiskt kulturnät Nordiskt Center för Digital Närvaro

13.00-14.00

Kulturmordet på Mayafolket i Guatemala
Fotojournalist Ulf Aneer

13.00-14.00

Konstnär oavsett villkor?Konstnärspolitiska utredningen

13.00-14.00

Walk the Talk
Riksteatern och Västra Götalandsregionen i samverkan med Riksteatern Väst, Riksteatern Sörmland och Eskilstuna Riksteaterförening

13.00-17.00

Parallella programpunkter   Start 14.00-14.30

Svenska museer gör skillnad
Sveriges Museer

14.20-15.20

Spela aldrig Mozart
Kulturparlamentet

14.00-15.00

Min syn på kulturarvet  Riksskådebanan 

14.20-16.20

Prova på musikundervisning  Nordiskt Center för Digital Närvaro

14.20-15.20

Värdemetoden - att beskriva värdet av kultur
Kultur och näringsliv

14.20-15.20

Hur känns det?
Teater Barda

14.20-15.00

Studier i kulturellt entreprenörskap 
Handelshögskolan Göteborg

14.20-15.20

Bibliotek som symbolfråga 
Botkyrka kommun

14.20-15.20

Knytkonferens
Folk och Kultur & Fabel

14.00-16.00

Parallella programpunkter   Start 15.40-16.00

Ett gott liv förlänger skrattet 
Josef Törner och Kompet

15.40-16.40

Kulturdriven platsutveckling
Västra Götalandsregionen

15.40-16.40

Artivist-verkstad
Fredens hus

15.40-16.40

Samiska kulturyttringar i mellansverige 
Dalarnas museum

15.40-16.40

Mer arkiv åt folket
Folkrörelsernas arkivförbund

15.40-16.40

Den kreativa hjärnan -  
Fredrik Ullén

Folk och Kultur

16.00-17.00

Berättande samlingar med människan i centrum
Sörmlands museum

15.40-16.40

Parallella programpunkter  Start 17.00

Krigsbarn
Västerbottens museum

17.00-18.00

Tio tusen röda rosor
Wermland opera

17.00 - 18.00

Ursäkta Oss
Dansnät Sverige

17.00-18.00

Kvällsprogram torsdag 8 februari  

 Föregångerskan
Regionteatern Blekinge Kronoberg

20.30 - 21.30

Barnen från Frostmofjället   
Teater Västernorrland   

18.00-20.15