Lördag 9 februari

Vi reserverar oss för att ändringar kan ske i programmet.

Lördagen anordnas i sammarbete mellan Folk och Kultur, Eskilstuna kommun och Region Sörmland. 

SEMINARIUM 

WORKSHOP 

KULTURPROGRAM 

MONTERPROGRAM

PROGRAMPUNKTER MED START KL: 10.00

Anti-Aging för rösten, Sensus Studieförbund, 10.00 - 11.00                                                 Scenkonst Sörmland

Skamceremonin, Unga Klara, Scenkonst Sörmland, 10.00 - 11.00                                     Scenkonst Sörmland

Tälj i färskt trä. Anja Sundberg handleder nybörjare som van, Slöjdtorget, 10.00 - 15.00
                                                                                                                                                                                   Utställartorget
Gör din egen Himmeli, Slöjdtorget, 10.00 - 15.00                                                                                 Utställartorget
PROGRAMPUNKTER MED START KL: 10.15

Prova på streetdance, Åsa folkhögskola, 10.15 - 11.00                                                        B-hallen, STIGA Arena

 Äckliga Lördag, Bengt-Erik Engholm, 10.15 - 11.00                                                            Lilla Scen, STIGA Arena

Arvet efter JA Selander, Eskilstuna-kuriren, 10.15 - 11.00                                             Stora Scen, STIGA Arena

Sång och meditation, Anna Fält,  10.15 - 11.30                                                                        Scenkonst Sörmland

PROGRAMPUNKTER MED START KL: 10.30
Kom och möt Bo Andersson och föreningen Norden Vänorter, hur funkar det? Föreningen Norden, 10.30 - 11.15                                                                                                                                                         Utställartorget
PROGRAMPUNKTER MED START KL: 11.00
Utdelning av Eskilstuna-Kurirens kulturpris, Eskilstuna-kuriren, 11.00 - 11.15 Stora Scen, STIGA Arena
Recycle Design - workshop, Eskilstuna folkhögskola, 11.00 - 12.00                                             Utställartorget
Träffa Scenkonst Sörmland och hör mer om hur vi jobbar med musik, teater, dans och film, Region Sörmland, 11.00 - 12.00                                                                                                                                   Utställartorget
PROGRAMPUNKTER MED START KL: 11.15
Fame, Scenknuten, 11.15- 11.30                                                                                               Stora Scen, STIGA Arena
PROGRAMPUNKTER MED START KL: 11.30
Stina Wollter - Konst, kropp och motstånd, Eskilstuna kommun, 11.30 - 12.30      B-hallen, STIGA Arena
Raderade kvinnor, Tina Wilhelmsson, 11.30 - 12.30                                                                Scenkonst Sörmland
Konstfrämjandets pris till årets sörmländska konstnär, 11.30 - 11.45                 Stora Scen, STIGA Arena
Världens bästa barnböcker!, De litterära sällskapen 11.30 - 12.00                      Lilla Scen, STIGA Arena 
PROGRAMPUNKTER MED START KL: 12.00
Renaida Braun, 12.00 - 12.30                                                                                                    Stora Scen, STIGA Arena

Prova på Jallabina, Irène Karlbom Häll, 12.00 - 12.30                                                           Scenkonst Sörmland

Träffa Länskonstkonsulenten - prata konst och prova actionpainting. Vi gör en Pollock i montern! Region Sörmland, 12.00 - 13.00                                                                                              Utställartorget
PROGRAMPUNKTER MED START KL: 12.30
Bebisbibblan, Eskilstuna Stadsbibliotek, 12.30 - 12.50                                                      Lilla Scen, STIGA Arena
Platsbanta i köket, Slöjdtorget, 12.30 - 13.00                                                                                        Utställartorget
PROGRAMPUNKTER MED START KL: 12.45
Thordis Elva, Nordiska Ministerrådet 12.45 - 13.15                                                           Stora Scen, STIGA Arena
Prova på Square Dance,  Eskilstuna Con Amore Dancers 12.45 - 13.45                           Scenkonst Sörmland 

Dansa Fotosyntesen, Viksjöforsbaletten, 12.45 - 13.45                                                       B-hallen, STIGA Arena

PROGRAMPUNKTER MED START KL: 13.00
Live-inspelning av Körpodden, Kulturens Bildningsverksamhet, Sveriges Körförbund           Utställartorget

Eskilstuna 2020 – Staden som scen och Eskilstunabor som aktörer!  13.00 - 14.00
                                                                                                                                                            Konferensen, STIGA Arena

Skamceremonin, Unga Klara, Scenkonst Sörmland 13.00 - 14.00                                      Scenkonst Sörmland

Bildvisning, tecknare Ulf Lundqvist, Eskilstuna folkhögskola, 13.00 - 14.00                           Utställartorget
Träffa Biblioteksutveckling Sörmland – ta del av poesi på svenska och arabiska i projektet Sörmland berättar, Region Sörmland, 13.00 - 14.00                                                                                                 Utställartorget
PROGRAMPUNKTER MED START KL: 13.30
Möt Thordis Elva från Island efter hennes framträdande på Stora Scen, Föreningen Norden13.30 - 14.15                                                                                                                                                                             Utställartorget
PROGRAMPUNKTER MED START KL: 13.45
Svängiga rock-klassiker med sångglada seniorer, Generationskören Arboga, 13.45 - 14.15
                                                                                                                                                                
Stora Scen, STIGA Arena
PROGRAMPUNKTER MED START KL: 14.00

Folk och feedback, livepodd med gäster 14.00 - 14.15                                                                 Lilla Scen, Stiga

Black Ghost, Big Wind, 14.00 - 15.00                                                                                             Scenkonst Sörmland
När mångas minnen blir fiktion, Biblioteksutveckling Sörmland, 14.00 - 15.00       B-hallen, STIGA Arena

KONSTig läspromenad, Eskilstuna Stadsbibliotek, 14.00 - 15.00                                        Foajén, STIGA Arena

PROGRAMPUNKTER MED START KL: 14.30
The Nordic Voice - A cappella solosång, Anna Fält, 14.30 - 15.00                                     Scenkonst Sörmland
Streetdance performance, Åsa folkhögskola, 14.30 - 15.00                                          Stora Scen, STIGA Arena
HELA DAGEN
Fritidsbanken, ett bibliotek för sport- och fritidsutrustning                                                       Utställartorget
Workshop, Slöjdtorget                                                                                                                                                 Utställartorget
Verkstan                                                                                                                                                              Munktellarenan
Levande historia och hantverk på Rademachersmedjorna, Eskilstuna Stadsmuseum, 09.00 - 16.00
                                                                                                                                                                  Rademachersmedjorna
KulturBazaar, Destination Eskilstuna, Eskilstuna Kommun,Ovland and Friends, gröna och kreativa kulturella näringar i Sörmland och föreningsliv                                                                                               Utställartorget
Utställningen om Axel Oxenstierna, Föreningen Kunskapsturism Kafjärden                               Utställartorget

Fotoutställning, Nikolina Arcini                                                                                                          Plan 2, STIGA Arena

Re-exhibition,  Anders Olsson                                                                                                                       Plan 2, STIGA Arena

Tunatapeten                                                                                                                                                        Utställartorget
Urban Sketchers                                                                                                                                      Foajén, STIGA Arena