SEMINARIUM

WORKSHOP

KULTURARRANGEMANG

 STIGA Arena Program 

Det fullständiga programmet för Stora Scenen, Lilla Scenen, Plan 2, Utställartorget och Foajén i STIGA Arena.
Vi reserverar oss för att ändringar kan ske i programmet

 


STORA SCENen

ONSDAG 6 FEBRUARI

Välkomna! Folk och Kultur,  13.00 -13.10                                                                               Stora Scen, STIGA Arena

Heta stolen med Kulturutskottet, Folk och Kultur, 13.10 - 14.30                               Stora Scen, STIGA Arena

Samtal med Cilla Benkö, Sveriges Radio, Folk och Kultur,  15.00 - 16.00                  Stora Scen, STIGA Arena

INVIGNING, Folk och Kultur,  17.00 - 18.00                                                                            Stora Scen, STIGA Arena

TORSDAG 7 FEBRUARI

Behöver vi ett medieborgarmärke? Folk och Kultur, 10.00 - 10.30                            Stora Scen, STIGA Arena

Show med Gycklargruppen TRiX, Gyklargruppen TRiX 10.45 - 11.00                       Stora Scen, STIGA Arena

Det personliga är politiskt - och dessutom spelbart, Folk och Kultur, 13.00 - 14.00 
                                                                                                                                                                Stora Scen, STIGA Arena

Anförande och samtal med Kulturministern, Folk och Kultur, 14.00 - 14.30        Stora Scen, STIGA Arena

Landsbygdens framtid och klimatet; så lite tid - så mycket att göra, Folk och Kultur, 16.00
                                                                                                                                                                Stora Scen, STIGA Arena

FREDAG 8 FEBRUARI

Kulturens egenvärde - mot en instrumentell kultursyn, Folk och Kultur 10.00 - 10.30 
                                                                                                                                                                Stora Scen, STIGA Arena

Brexit och kultursektorn, vad kommer att hända? Folk och Kultur 10.30 - 11.00 
                                                                                                                                                                Stora Scen, STIGA Arena

Sveriges ordförandeskap i Nordiska rådet 2019, Folk och Kultur 11.15 - 11.30  Stora Scen, STIGA Arena

SVT, kulturen och demokratin, SVT, Folk och Kultur, 13.00 - 13.30                            Stora Scen, STIGA Arena

LÖRDAG 9 FEBRUARI

Arvet efter JA Selander, Eskilstuna-kuriren, 10.15 - 11.00                                             Stora Scen, STIGA Arena

Utdelning av Eskilstuna-Kurirens kulturpris, Eskilstuna-kuriren, 11.00 - 11.15 Stora Scen, STIGA Arena
Fame, Scenknuten, 11.15- 11.30                                                                                               Stora Scen, STIGA Arena
Konstfrämjandets pris till årets sörmländska konstnär, 11.30 - 11.45                 Stora Scen, STIGA Arena
Renaida Braun, 12.00 - 12.30                                                                                                    Stora Scen, STIGA Arena
Thordis Elva, 12.45 - 13.15                                                                                                         Stora Scen, STIGA Arena
Svängiga rock-klassiker med sångglada seniorer, Generationskören Arboga, 13.45 - 14.15
                                                                                                                                                                Stora Scen, STIGA Arena
Streetdance performance, Åsa folkhögskola, 14.30 - 15.00                                          Stora Scen, STIGA Arena



Lilla SCENen

ONSDAG 6 FEBRUARI
Folk och Feedback – mötesplats för reflektion, Folk och Kultur 16.00                       Lilla Scen, STIGA Arena
TORSDAG 7 FEBRUARI

Sånger man blir glad av, Eskilstuna Musikskola 12.30 - 12.50                                        Lilla Scen, STIGA Arena

Skånskt kulturstöd indraget #kulturdeklarationskåne, Nätverket för scenkonsten i Skåne 15.00 - 16.00                                                                                                                                                       Lilla Scen, STIGA Arena

Folk och Feedback – mötesplats för reflektion, Folk och Kultur 16.00                      Lilla Scen, STIGA Arena
FREDAG 8 FEBRUARI

Drejshow, Sörmlands museum och Slöjd Stockholm 12.00 - 12.15                                 Lilla Scen, STIGA Arena

Läslandet Pop-up, Läsfrämjarinstitutet 12.30 - 12.50                                                       Lilla Scen, STIGA Arena 

Folk och Feedback – mötesplats för reflektion, Folk och Kultur 16.00                      Lilla Scen, STIGA Arena
LÖRDAG 9 FEBRUARI
 Äckliga Lördag, Bengt-Erik Engholm, 10.15 - 11.00                                                            Lilla Scen, STIGA Arena
Världens bästa barnböcker!, De litterära sällskapen 11.30 - 12.00                              Lilla Scen, STIGA Arena
Bebisbibblan, Eskilstuna Stadsbibliotek, 12.30 - 12.50                                                      Lilla Scen, STIGA Arena
Folk och Feedback – mötesplats för reflektion, Folk och Kultur 14.00                      Lilla Scen, STIGA Arena



PLAN 2

ONSDAG 6 FEBRUARI
PROGRAMPUNKTER HELA DAGEN:

Kultur på barn och ungas villkor, Historieberättarna                                                                     Plan 2, STIGA Arena

Re-exhibition,  Anders Olsson                                                                                                                Plan 2, STIGA Arena

Fotoutställning, Nikolina Arcini                                                                                                          Plan 2, STIGA Arena

TORSDAG 7 FEBRUARI

Världens mammor - från konstprojekt till kvinnorörelse för demokrati​​​​​, KISAM 13.00
                                                                                                                                                                          Plan 2, STIGA Arena

PROGRAMPUNKTER HELA DAGEN:

Kultur på barn och ungas villkor, Historieberättarna                                                                     Plan 2, STIGA Arena

Re-exhibition,  Anders Olsson                                                                                                                       Plan 2, STIGA Arena

Fotoutställning, Nikolina Arcini                                                                                                          Plan 2, STIGA Arena

FREDAG 8 FEBRUARI
PROGRAMPUNKTER HELA DAGEN:

Kultur på barn och ungas villkor, Historieberättarna                                                                     Plan 2, STIGA Arena

Re-exhibition,  Anders Olsson                                                                                                                       Plan 2, STIGA Arena

Fotoutställning, Nikolina Arcini                                                                                                          Plan 2, STIGA Arena

LÖRDAG 9 FEBRUARI
PROGRAMPUNKTER HELA DAGEN:

Fotoutställning, Nikolina Arcini                                                                                                          Plan 2, STIGA Arena

Re-exhibition,  Anders Olsson                                                                                                                       Plan 2, STIGA Arena



Monterprogram

ONSDAG 6 FEBRUARI

Demonstration, Karin Nilsson tovar djur, Slöjdtorget 13.00 - 16.00                                           Utställartorget

Demonstration, Nicke Helldorff täljer fåglar, Slöjdtorget 13.00 - 16.00                                    Utställartorget

Möt Biskops Arnö Nordens folkhögskola, Sveriges folkhögskolor 14.00 - 18.00                     Utställartorget

Samtal om ”Efter MeToo”, hur går vi vidare och vad har gjorts? Länsteatrarna i Sverige 14.00 - 14.20
                                                                                                                                                                                   Utställartorget

Recycle Design - workshop, Eskilstuna folkhögskola 14.00 - 15.00                                               Utställartorget

Möt chefer för Sveriges största museum! Länsmuseerna 14.00                                                   Utställartorget

 Arctic Design of SwedenRegion Västerbotten 14.30 - 14.45                                                          Utställartorget

Hemslöjden – Svenska hemslöjdsföreningarnas riksförbund finns på plats och pratar om Slöjden, Hemslöjden och Tecken i tiden, Slöjdtorget 15.00 - 17.00                                                               Utställartorget

Samtal om den konstnärliga friheten och politisk styrning, Länsteatrarna i Sverige 15.00 - 15.20
                                                                                                                                                                                   Utställartorget

Kom och möt Estrid Brekkan, Nordiska Paviljongen, 16.00                                                             Utställartorget

Hållbara textilier, Slöjdtorget 16.00 - 16.30                                                                                            Utställartorget

PROGRAMPUNKTER HELA DAGEN:

FilmvisningC.off                                                                                                                                                           Utställartorget

Utställningen om Axel Oxenstierna, Föreningen Kunskapsturism Kafjärden                               Utställartorget

Tunatapeten                                                                                                                                                        Utställartorget

TORSDAG 7 FEBRUARI

Möt Stensund, folkhögskolan vid havet i Trosa skärgård, ett växthus för människor, Sveriges Folkhögskolor 10.00 - 14.00                                                                                                                            Utställartorget

Demonstration av slöjd, Slöjdtorget 11.00 - 12.00                                                                              Utställartorget

Samtal om den konstnärliga friheten och politisk styrning, Länsteatrarna i Sverige 11.00 - 11.20
                                                                                                                                                                                   Utställartorget

Sveriges nyaste länsmuseum – Sörmlands museum. Möt museichef Karin Lindvall, Länsmuseerna  11.00                                                                                                                     Utställartorget

Sveriges museers generalsekreterare Mats Persson pratar om museernas roll och framtid, Länsmuseerna  12.00                                                                                                                      Utställartorget

Hållbara textilier, Slöjdtorget 12.30 - 13.00                                                                                          Utställartorget

Slöjdworkshop, Slöjdtorget 13.00 - 16.00                                                                                               Utställartorget

Recycle Design - workshop, Eskilstuna folkhögskola 14.00 - 15.00                                               Utställartorget

Möt Nyköpings folkhögskola som visar upp delar av sin verksamhet, Sveriges folkhögskolor 14.00 - 18.00                                                                                                                                                                        Utställartorget

Projektet Min berättelse - författarframträdande med Kerstin Tuomas Larsson, Region Norrbotten 14.30 - 15.00                                                                                                                               Utställartorget

Hör Mats Bjerde berätta om kulturfestival på Grönland, Nordiska Ministerrådet 15.00 - 15.45
                                                                                                                                                                                   Utställartorget

 Arctic Design of SwedenRegion Västerbotten 15.15 - 15.30                                                          Utställartorget

Nordiskt Berättarcentrum - ny avdelning för berättarkraft och lyssnarglädjeRegion Västerbotten 15.30 - 15.45                                                                                                                             Utställartorget

Scenkonst på distans och digitalisering, Länsteatrarna i Sverige 15.30 - 15.50                     Utställartorget

I Skellefteå byggs ett kulturhus helt i trä, Region Västerbotten 15.45 - 16.00                        Utställartorget

Hemslöjd humaniora, Slöjdtorget 16.00 - 16.45                                                                                   Utställartorget

Hemslöjden – Svenska hemslöjdsföreningarnas riksförbund finns på plats och pratar om Slöjden, Hemslöjden och Tecken i tiden, Slöjdtorget 16.00 - 18.00                                                               Utställartorget

PROGRAMPUNKTER HELA DAGEN:

FilmvisningC.off                                                                                                                                                           Utställartorget

Utställningen om Axel Oxenstierna, Föreningen Kunskapsturism Kafjärden                               Utställartorget

FREDAG 8 FEBRUARI

Möt Åsa folkhögskola som visar upp delar av sin verksamhet, Sveriges Folkhögskolor 10.00 - 14.00
                                                                                                                                                                                   Utställartorget

Kom och möt Gunilla Carlsson, vice president för Nordiska rådet, Nordiska ministerrådet,  10.30 - 11.15                                                                                                                                                                        Utställartorget

Folkvald i länsmuseets styrelse? Vad behöver man veta? Möt politikerveteranen Harriet Hedlund, VästerbottenLänsmuseerna 11.00                                                                                                         Utställartorget 

Demonstration, Anja Sundberg täljer skedar, Slöjdtorget 11.00 - 12.00                                   Utställartorget

Samtal om länsteaterns roll och betydelse för regionens näringsliv och turism, Länsteatrarna i Sverige 11.15 - 11.35                                                                                                                                         Utställartorget

Bildvisning, tecknare Ulf Lundqvist, Eskilstuna folkhögskola 12.00 - 13.00                            Utställartorget

Lera som byggmaterial i badrummet, Slöjdtorget 12.30 - 13.00                                                  Utställartorget

Workshop, Tälj i färskt trä. Anja Sundberg handleder nybörjare och van, Slöjdtorget 13.00 - 16.00
                                                                                                                                                                                   Utställartorget

Recycle Design - workshop, Eskilstuna folkhögskola 14.00 - 15.00                                               Utställartorget

Bildvisning, tecknare Ulf Lundqvist, Eskilstuna folkhögskola 16.00 - 17.00                            Utställartorget

PROGRAMPUNKTER HELA DAGEN:

FilmvisningC.off                                                                                                                                                           Utställartorget

Utställningen om Axel Oxenstierna, Föreningen Kunskapsturism Kafjärden                               Utställartorget

Tunatapeten                                                                                                                                                        Utställartorget

LÖRDAG 9 FEBRUARI
Tälj i färskt trä. Anja Sundberg handleder nybörjare som van, Slöjdtorget, 10.00 - 15.00
                                                                                                                                                                                   
Utställartorget
Gör din egen Himmeli, Slöjdtorget, 10.00 - 15.00                                                                                 Utställartorget
Kom och möt Bo Andersson och föreningen Norden Vänorter, hur funkar det? Föreningen Norden, 10.30 - 11.15                                                                                                                                                         Utställartorget
Recycle Design - workshop, Eskilstuna folkhögskola, 11.00 - 12.00                                             Utställartorget
Träffa Scenkonst Sörmland och hör mer om hur vi jobbar med musik, teater, dans och film, Region Sörmland, 11.00 - 12.00                                                                                                                                   Utställartorget
Träffa Länskonstkonsulenten - prata konst och prova actionpainting. Vi gör en Pollock i montern! Region Sörmland, 12.00 - 13.00                                                                                               Utställartorget
Platsbanta i köket, Slöjdtorget, 12.30 - 13.00                                                                                        Utställartorget
Live-inspelning av Körpodden, Kulturens Bildningsverksamhet 13.00 - 14.00                          Utställartorget
Bildvisning, tecknare Ulf Lundqvist, Eskilstuna folkhögskola, 13.00 - 14.00                          Utställartorget
Träffa Biblioteksutveckling Sörmland – ta del av poesi på svenska och arabiska i projektet Sörmland berättar, Region Sörmland, 13.00 - 14.00                                                                                                 Utställartorget
Möt Thordis Elva från Island efter hennes framträdande på Stora Scen, Föreningen Norden13.30 - 14.15                                                                                                                                                                             Utställartorget
HELA DAGEN
Fritidsbanken, ett bibliotek för sport- och fritidsutrustning                                                       Utställartorget
Workshop, Slöjdtorget                                                                                                                                                 Utställartorget
KulturBazaar, Destination Eskilstuna, Eskilstuna Kommun,Ovland and Friends, gröna och kreativa kulturella näringar i Sörmland och föreningsliv                                                                                               Utställartorget

Utställningen om Axel Oxenstierna, Föreningen Kunskapsturism Kafjärden                               Utställartorget

Tunatapeten                                                                                                                                                        Utställartorget



foajén

ONSDAG 6 FEBRUARI
Urban Sketchers                                                                                                                                    Foajén, STIGA Arena
TORSDAG 7 FEBRUARI
Urban Sketchers                                                                                                                                      Foajén, STIGA Arena

3D-Graffiti och Laser,  Folk Lab                                                                                                                  Foajén, STIGA Arena

FREDAG 8 FEBRUARI
Urban Sketchers                                                                                                                                      Foajén, STIGA Arena

3D-Graffiti och Laser,  Folk Lab                                                                                                                  Foajén, STIGA Arena

LÖRDAG 9 FEBRUARI
Urban Sketchers                                                                                                                                   Foajén, STIGA Arena